Bij bedrijfshulpverlening denken mensen vaak aan droge theorie of saaie herhalingen. Maar het kan ook anders! Wat als je bhv op een leuke en verrassende manier traint? Maak kennis met de bhv-kwartetset. Dit is een leuk én effectief hulpmiddel voor bhv-trainingen. Eerder schreef ik al over deze bhv-kwartetset toen ik deze net ontwikkeld had. In dit blog laat ik zien hoe je hem op meerdere manieren inzet om zo samenwerking, communicatie en oriëntatie in het gebouw te trainen.
De bhv-kwartetset lijkt op het bekende kaartspel, maar dan met bhv-thema’s, zoals EHBO, brandbestrijding, communicatie of ontruiming. Door de set te gebruiken voor een actieve oefening kun je echt resultaten bereiken. Leg de kaarten bijvoorbeeld op verschillende plekken in het gebouw. De teams kunnen de kaarten vinden op basis van instructie van de ploegleider. Die ontvangen ze via hun telefoon, portofoon en/of bhv-app. Ze moeten goed samenwerken en snel schakelen in een wisselende situatie. Bij deze versie krijg je als ploegleider wel de locaties die je in een bepaalde volgorde kunt laten zoeken.
Een variant hier op is dat je de kaarten in het gebouw legt, en dat de bhv’ers de locatie met het ruimtenummer aan de ploegleider moeten doorgeven. De volgorde is dan minder belangrijk.
Door een stukje tijdsdruk toe te voegen, wordt de noodzaak van duidelijke portofooncommunicatie nog duidelijker.
Wil je iemand de taak van plotter geven? Dan is dit de ideale oefening hiervoor. Deze persoon houdt bij welke kaarten, eventueel door wie, zijn verzameld en wie waar is geweest. Zo blijft het overzicht behouden, ook voor de nabespreking.
Wil je extra uitdaging toevoegen? Laat teams kaarten met elkaar ruilen om een serie compleet te krijgen. Dit kan zowel een vaste als een flexibele plek in het gebouw zijn. Zo ontstaan meerdere communicatielijnen tegelijk, net als tijdens een echte noodsituatie. Dit maakt de oefening levendig, dynamisch en leerzaam.
Door de bhv-kwartetset op verschillende manieren te gebruiken, verbeter je de vaardigheden van je bhv’ers:
Voor jou als coördinator is het ook prettig. Want de oefening is snel te organiseren en levert veel op. Een bhv-oefening kan een half uur duren. Dus ook makkelijker te plannen en organiseren. Na afloop kun je nabespreken wat er goed ging of beter kon. Zo wordt een speelse oefening een waardevol leermoment.
Zoek je een leuke én leerzame manier om jouw bhv’ers te trainen? De bhv-kwartetset laat zien dat oefenen ook leuk mag zijn. En bijkomend voordeel is dat de set voor zowel kleine als grote bhv-organisaties kunt gebruiken. Je koopt de bhv-kwartetset via mijn bhvboetiek. Na betaling kun je hem direct downloaden, printen en gebruiken. Lekker laagdrempelig, flexibel en meteen inzetbaar. Kun of wil je de set niet zelf voorschieten? Neem dan contact met mij op voor een offerte.
Wil je meer weten? Kijk dan ook voor andere spelvorm in mijn bhvboetiek of neem contact met mij op.


